25 Mart 2015 Çarşamba

Ben de emzirdim culk culk..

      Blog açmak marifet değil içine yazı yazmak marifet. Mart kapıdan baktırırken bir şeyler yazayım artık dedim. Zira 5 günü kaldı bu ayın da :D Bilgisayarı elime aldığım nadir zamanlarda takip ettiğim bir kaç dizinin çıkmış bölümlerini izliyorum anca. Telefondan yazmak da istemiyorum sayfa düzeni önemli benim için ::))) Bloga sıra gelemiyor. Biraz uzun ve az fotolu bir yazı olacak kusura bakmayın :p

      Geçen 1 ayda en son bahsettiğim aktivite kitabına başladım. Sevgili eşim A 101'e gelen dikiş makinesini haklı olarak almama izin vermediği için sayfaların dikiş kısmı, makinesi olan birinin ellerinden öpecek artık. Detaylar kitap bitince. Ben bugün hakkımı biraz profesyonellikten yana kullanmak istedim. Hala çalışmayan diyetisyen bir anne olarak bildiklerimi en azından buraya dökeyim dedim. Biraz da iş konuşalım derler ya...Hadi başlayayım :D

      Başlığa her ne kadar geçmiş zaman olarak yazsam da ben hala emziren bir anneyim. Oğlum 16. ayını bitirmek üzere ve çok şükür ki hala emiyor. Burada emzirmenin pek çok faydalı yanlarını maddeler halinde yazmak istemiyorum. Nereye yazsan 3 aşağı 5 yukarı bulunur zaten. Ben emzirmenin zayıflama üzerindeki etkisi üzerinde durmak istiyorum.

      Hamilelikte alınması gereken kilo toplamda ideal olarak 12.5 kg'dur. Zayıf kişilerde 17-18 kg, şişman kişilerde 7 kg da idealdir. Hamileliğine normal beden kitle indeksine sahip bir diyetisyen olarak 58 kg ile başladım. Veeeee toplamda 16 kg aldım. Evet işi basit tabirle başkalarını zayıflatmak olan bir diyetisyen kişisi olarak idealin üstünde kilo alarak hamileliğimi tamamladım.


      Oğlumu kucağıma aldığımda okulda öğretilen önceden çalışılan hiçbir şeyin pratikte kolay olmadığını anladım. Çünkü hastanede çalışırken yeni doğum yapmış annelerin odasına girip bebeği emzirmesini tembihlerken benim bebeğim 3 gün emmeyi beceremedi ya da ben emzirmeyi beceremedim. Ama tabii ki pes etmedim ve umudumu kaybetmedim. En önemli kısım burası her anne bebeğini emzirebilir yeter ki istesin ve kesinlikle bebeğini doyurabilir. Pek çoklarından duyacaksınız "Bu bebek doymuyor, aç." laflarını. Bir kulağınızdan girip diğerinden çıksın derim.

      3 gün emmeyen bebek tabii ki aç olacaktır ben de mama yapıp verdim ama sağma makinesiyle sütümü sağıp kendi sütümü de içirdim. 3. günden sonra 2miz de doğal sürece alıştık. Oğlum emmeye ben de emzirmeye başladım. Sayılarla konuşmak gerekirse bırakın bebeğiniz o ay 2 kilo almasın, 700 gr alsın ama emzirin. Siz emzirdikçe sütünüz artacak ve her 1 ml süt üretimi için 7 kalori de harcayacaksınız. Kilo verme kısmı da burada devreye giriyor. Artan enerji ihtiyacından. Kabaca 100 ml süt üretmek 700 kalori harcatıyor. Biz, emzikli kadınların beslenme programlarına normal ihtiyaçlarından fazla olarak 500 kalori ekliyoruz. Buna rağmen kilo veriliyor siz düşünün artık gerisini :D

      Emzirmekten imtina etmeyin. Emzirmek Allah'ın annelere verdiği en büyük lütuf, hele ki benim gibi rahat bir insansanız emzirin gitsin. Tıbbi bir gereklilik olmadıkça ve dr önermedikçe mama hazırlama derdi yok (ilk 6 ay sadece anne sütü) sıcak oldu soğut fazla soğudu tekrar ısıt. Ben Egemen'in gece uyanmaları bitene kadar emzirmeyi bırakmayı düşünmüyorum :))) Çok şükür o da şu an bırakma niyetinde değil. Ben 16 ay boyunca gece uyanmalarında sadece emzirdim. Asla aşırı sağlıklı aşırı dengeli beslenen biri olmadım. Sütüm artsın diye ben de boza içtim soğan yedim ama emzirmek sütü arttıran en önemli faktör. Kilo vermede etkili bir faktör hem de. Burada bir noktaya da değinmek isterim. Nasılsa emziriyorum diyerek dünyaları yemek elbette kilo aldırır. Yukarıda hesabı var. Ürettiğin kadarını harcarsın. Üstüne bir de düzenli beslendin mi eski kilondan bile aşağı inersin. 
Emzirmek fizyolojik ve psikolojik yararlarının yanında matematiksel olarak da çok faydalı ben şu an 56 kiloyum. :)))))

2 yorum:

  1. bende emzirerek doğum kilolarından kurtulmayı başardım ama fakat lakin emzirme olayı bitince kilo almaya ve verememeye başladım bununla ilgilide bir yazı lütfen :))

    YanıtlaSil
  2. en kısa zamanda bir yazı da bunun için yazarım ;)

    YanıtlaSil