28 Kasım 2016 Pazartesi

NAR tanem, NUR tanem, BİR tanem ...Kışın içinizi ısıtan kırmızı rengiyle en faydalı meyvelerinden biri. NAR...

İçindeki şekerle diyabete, içindeki yağla obeziteye, içindeki antioksidan ve antienflamatuar bileşiklerle başlıca yaşlanmaya, kansere, alzheimera savaş açan meyve.

Su, fruktoz ve vitaminden oluşan pek çok meyveden farklı olarak nar; çekirdeklerinde protein ve yağ da içerir. Ayrıca iyi bir lif kaynağıdır ve bu da kabızlığı önlemede etkilidr.

Neler Yok Ki İçinde ?

1 nar yaklaşık olarak 1 günlük C ile K vitamini ihtiyacının yarısını, folik asit ihtiyacının ise; çeyreğini karşılar. Ayrıca yüksek oranda B1, B2, B5 ve B6 vitamini içerir. Çekirdeklerinde bulunan mineraller (fosfor, potasyum, manganez ve bakır) günlük ihtiyacın 5'te 1'ini karşılar. Az da olsa çinko, magnezyum, demir ve kalsiyum da içerir. bu zengin mineral içeriğinin yanı sıra sağlığa yararlı organik bileşikler de içerir. Bunlardan en önemli ikisi; punikalajin ve punisiktir.

Punikalajin polifenol grubundan olup bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir. Sadece narın kabuğunda ve iç kısmındaki sarı renkli zarda mevcuttur. Narın genellikle yenmeyip atılan kısmında bulunan punikalajin hazır satılan nar sularında daha yüksektir; çünkü üretimde narın tamamı kullanılmaktadır.
Evde sıkılan ve kabuk içermeyen nar suyu yeşil çaya göre 2 kat, hazır nar suları ise 3 kat fazla antioksidan içerir.

Punisik Asit sadece nar çekirdeklerinde buluna bir yağ asididir ve yağ yakımında öenmli rolü vardır.
Nar çekirdeği yağı, kalp hastalığı göstergesi olan trigliserit düzeyini önemli ölçüde düşürür. Ayrıca yanlış beslenme sonucu gelişen yüksek kan şekeri ve insülin direnci problemlerini azaltır.

Kısaca nar;


  • Şeker içeren bir meyve olmasına rağmen içildikten 1-2 saat sonra şeker hastalarında kan şekeri düzeyini ve insülin direnci seviyesini azaltır. damar tıkanıklığını önler ve kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Nar içerdiği antioksidanlar ile serbest radikallerle savaşır, kolesterolü kanda taşıyarak damarlarda biriken LDL kolesterolü düşürür ve damarların genişleyip rahatlaasını sağlayan nitrik asit seviyesini yükseltir. Nar bu özellikleriyle kalbe en yararlı besindir.
  • Fiziksel aktivite sırasında vücudun yorulmasını geciktirir ve damarları genişleterek daha uzun süreli performans sağlatır.
  • Yapısındaki anti-enflamatuar bileşikler ile de beyni korur ve parkinson, alzheimer gibi hastalıkların gelişimini yavaşlatır. Ayrıca hafızayı güçlendirdiğini söyleyen çalışmalar vardır.
  • Nar aynı zamanda antibakteriyel bir meyvedir ve diş plaklarını önlerken diş dokusunu sıkılaştırarak diş kayıplarını önlemede yardımcıdır.
  • Her meyve  için kanser önleyicilikten bahsediliyor; ancak nar için bu gerçek. laboratuvar ortamında nar özütünün meme, prostat, kolon ve deri kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediği ya da yavaşlattığı görülmüştür.
  • Nar cilt için de yararlı. Kozmetikte pek çok ürün içinde görmemiz mümkün. Bunu da deri hücrelerini ve kollajen dokuyu arttırarak yapar.
Bütün bu özellikleri sayesinde narı soymaya bir zahmet üşenmeyelim, hatta benim gibi narı kabuğuyla sıkmak uğruna katı meyve sıkacağınızdan acayip motor kokuları getirebilirsiniz.

Narı hazır mevsimiyken bol bol yiyelim ve yedirelim.

Soyması zor diyenler için işte video :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder