22 Aralık 2016 Perşembe

Cistus Tea (Laden Çayı)

     Bu aralar yeni favori çayım laden çayı. Laden bitkisinin yapraklarından elde edilen ve pek çok faydası olan çayın tadı da oldukça güzel. Eşim de müptelası oldu. Tam da kış mevsimindeyken faydalarından yararlanıyoruz; çünkü grip ve nezle için yararlı etkileri var.

     Marketlerde görmemiştim hala da görmüyorum varsa bile. Ben bir tanıdık vasıtasıyla LR markasıyla tanıştım ve ne alsam diye düşünürken bu çayı diyetisyenlerin aldığını söyledi. Ben öyle danışanlarım sırf kilo versinler diye zayıflama çayı öneren, çok düşük kalorili diyet uygulatan ya da durmadan detoks yaptıran bir diyetisyen asla olmadım ve olmam da.

     Laden (cistus) çayının da zayıflama üzerine bir etkisi yok zaten. Daha çok üst solunum yolu enfeksiyonları, deri rahatsızlıklar ve mide rahatsızlarına iyi gelen etkileri var.

Laden Bitkisi Nedir:

Laden (cistus) : Ladengiller familyasından; İç Anadolu ve sahil bölgelerinde yetişen, kış aylarında yaprak dökmeyen, yeşil bodur bir çalıdır. Yaprakları karşılıklı dizilmiştir. Çiçekleri büyük, beyaz veya pembe renklidir. Meyveleri kapsüldür. İçeriğinde Ladan denilen zamk vardır. Tüylü laden gibi türleri vardır.
     Bileşiminde polifenoller bulunan laden çayı kardiyovasküler ve kanser riskini azaltan bir bitkidir. Ayrıca alzheimer hastalığını geciktirici özelliktedir.     Ülkemizde de yapılan araştırmalar mevcut. Ben bazı araştırma sonuçlarına göre faydalarını yazayım:

(Cistus – Laden) Bitkisinin Faydaları


 • Araştırmalara göre laden bitkisinin içerisinde bulunan maddeler bakteri ve mantarları yok eder. Aynı zamanda iltihapları da önleyicidir.
 • Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalara göre ise laden bitkisi deri hastalıklarında tedavi edici etkiye sahiptir. Haricen kullanım için.
 • Anadolu Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre ise laden otu gastrit hastalığını önleyicidir ve gastrite karşı tedavi edici özelliktedir.
 • Alerjiye karşı tedavi edicidir. İltihaplı egzama, akne, besin alerjisi sebebiyle oluşan sulu, kabarcıklı ve kaşıntılı alerjiyi tedavi edicidir.
 • Bebeklerde hazır bezden kaynaklanan deri hastalıklarını iyileştirir.
 • Etkili bir şekilde cinsel gücü artırır.
 • Et alerjisine karşı tedavi edicidir.
 • Kadınlarda oluşan cinsel isteksizliği giderir.
 • Depresyona karşı tedavi edicidir.
 • Deri ve tırnak mantarlarına karşı tedavi edicidir.
 • Lenf bezi rahatsızlığında kullanılır.
 • Sinirleri yumuşatıcı etkisi vardır.

     Bir başka sitede yer alan faydaları da şu şekilde. Genel olarak etkileri aynı.
 • * Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  * Nezleyi keser.
  * Dizanteride faydalıdır.
  * Öksürüğe ve solunum yolu şikayetlerine iyi gelir.
  * Balgam söktürür.
  * Adet düzenleyicidir.
  * İshal önleyici etkileri vardır.
  * Kramp çözücü ve anti bakteriyel etkilere sahiptir.
  * Besin alerjisinin neden olduğu deri iltihaplanmasında fayda sağlar.
  * Egzama ve diğer cilt sorunlarında faydalıdır.
  * Kaşıntılı, kabarcıklı, sulu egzama gibi deri hastalıklarında kullanılır.
  * Pişikleri geçirmek için kullanılır. Özellikle çocuklarda meydana gelen pişiklerde kullanılır.
  * Cinsel uzuvlar, ağız içi, yutak, mide-bağırsak, deri ve tırnak mantarlarını geçirici etkisi vardır.
  Laden Otu Nasıl Kullanılır:
  Bitkinin yaprakları kaynatılmış suda demlenerek çayı yapılabilir. Alerjiye ve Cilt hastalıklarına karşı haricen de kullanılabilir. Bitki kozmetik ve parfümeri sanayinde ve sabun yapımında da kullanılmaktadır.
  Laden Çayı Hazırlanışı:
       Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış Laden otu demliğe konur ve üzerine 300-400 ml sıcak su konularak 5-10 dakika demlenmesi beklenilir. Elde edilen çay demi ile yaraların üzerine baskı yapılabilir.

Laden Bitkisinin Olası Yan Etkileri:


 • Yüksek tansiyon ve kalp hastalarının laden bitkisini kullanması sakıncalı olduğu için tavsiye edilmemektedir.
 • Uzun süre kullanımında uykusuzluk sorunu yapabilmektedir.
 • 2 aydan fazla süre kullanımında baş ağrısına sebep olabilmektedir. Bu sebeple 10- 15 gün ara vererek tüketilmesi önerilir.

     Şu an dediğim gibi ben gittiğim marketlerde bu çayın satıldığını görmediğim için bu markadan alıyorum. Akşamları içiyoruz. İçimi güzel sizin de yukarıda yazılanlar gibi problemleriniz varsa bitkisel olarak çözmeyi deneyebilirsiniz. Hiç faydasını da görmeseniz bile bitki çayı içmiş olursunuz. :) Su tüketiminiz artar.

     Çayı denemek isteyen ya da LR iş ortağım olmak isteyen olursa bana instagramdan ulaşabilir.
 
----> @dytmelekberdenizHiç yorum yok:

Yorum Gönder